تبلیغات
عاشقانه ها : همه چیز از دریچه عشق - «خنده برهر درد بی درمان دواست»
 
ای عشق همه بهانه از توست ...

«خنده برهر درد بی درمان دواست»

نوشته شده توسط :مهرداد بهاری
سه شنبه 19 بهمن 1389-02:51 ق.ظ

به آرامی آغاز به مردن می‌کنی
اگر سفر نکنی،
اگر کتابی نخوانی،
اگر به اصوات زندگی گوش ندهی،
اگر از خودت قدردانی نکنی.
به آرامی آغاز به مردن می‌کنی
زمانی که خودباوری را در خودت بکشی،
وقتی نگذاری دیگران به تو کمک کنند.
به آرامی آغاز به مردن می‌کنی
اگر برده‏ عادات خود شوی،
اگر همیشه از یک راه تکراری بروی،
اگر روزمرّگی را تغییر ندهی،
اگر رنگ‏های متفاوت به تن نکنی،
یا اگر با افراد ناشناس صحبت نکنی.
تو به آرامی آغاز به مردن می‏کنی
اگر از شور و حرارت،
از احساسات سرکش،
و از چیزهایی که چشمانت را به درخشش وامی‌دارند،
و ضربان قلبت را تندتر می‌کنند،
دوری کنی.
تو به آرامی آغاز به مردن می‌کنی
اگر هنگامی که با شغلت‌ یا عشقت شاد نیستی، آن را عوض نکنی،
اگر برای مطمئن در نامطمئن خطر نکنی،
اگر ورای رویاها نروی،
اگر به خودت اجازه ندهی،
که حداقل یک بار در تمام زندگیت
ورای مصلحت‌اندیشی بروی.
امروززندگی را آغاز کن
امروز مخاطره کن
امروز کاری کن
نگذار که به آرامی بمیری
شادی را فراموش نکن
پابلو نرودا
ترجمه: احمد شاملو
هفته ی پیش به بهانه روز جهانی خنده به مزایای خندیدن در زندگی پرداختم و در این پست قصد دارم به شیوه‌های درمانی با استفاده از خنده اشاره‌ای داشته باشم.
اغلب ما از حضور در کنار افرادی که لحظه‌هایی سبب انبساط خاطر ما را فراهم می‌آورند لذت می‌بریم. اصولن گفته شده که خوش‌مشربی هر گوش و ذهنی را به خود جلب می‌کند و خنده هم‌چون یک زبان بین‌المللی عمل می‌کند آن جا که هیچ کلامی به کار نمی‌آید.
از دوران کهن مشرب خوش به عنوان دارویی التیام‌بخش در تمامی تمدن‌ها دارای جایگاه خود بوده است از یونانیان باستان گرفته تا بومیان آفریقا و سرخ‌پوستان آمریکا.
پادشاهان همواره افرادی را در قصر خود داشتند که آن‎ها را می‎خنداندند که شاید بیش از هر خدمت پزشکی، به آنان سلامتی اهدا می‌کردند.
اما باید دید چگونه می‌توان همواره روحیه‌ای و شاد و خندان داشت و البته بدون آزار رساندن به دیگران با لب‌هایی خندان، چهره ای زیبا داشت. معروف است که می‌گویند هر چهره‌ای با لبخند زیباتر است. (بقیه در ادامه مطلب)

مراحل استفاده از مزاح درمانی

-  بیاموزید که زندگی را بیش از اندازه جدی نگیرید:
سرپرستار بخش سرطان یکی از بیمارستان‎های بزرگ، مأموریت پیدا کرد تا در بخش سرطان بیمارستانی که در آن کار می‎کرد از مشرب خوش برای کمک به درمان بیماران سرطانی استفاده کند. او می‎گوید: «در طبقه‎ای که من در آن کار می‎کنم، از سیاست به خصوصی پیروی می‎کنیم. ما می‎گوییم کارتان را جدی بگیرید اما به خودتان سخت نگیرید.» او معتقد است که باید به خودتان بیش از کارتان بها بدهید.
خنده برهردردبیدرمان دواست
- برای هر روز خود یک موضوع فرح بخش در نظر بگیرید:
اگر خوب نگاه کنید، می‎بینید همواره در پیرامونتان موضوع‎های خنده‎دار هست که می‎توانید به آن‎ها بخندید. البته در زمان‌های مناسب نه در شرایط جدی و زمانی که خنده‎ و مزاح می‎تواند بی‎ادبی تلقی شود.
- قوه‎ی تخیل و خلاقیت خود را افزایش دهید: مشرب خوش و مزاح کردن و لطیفه گفتن، همیشه اقدامی خلاق است. به این موضوع توجه کافی داشته باشید. اما برای افزایش خلاقیت در این زمینه هم راه‌هایی هست:
1- برای افزایش قوه‎ی تخیل خود بیشتر کتاب بخوانید و کم‌تر تلویزیون تماشا کنید.
2 – هر زمان که می‎توانید داستان یا لطیفه‎ای بنویسید.
3 – با بچه‎ها بازی کنید. بچه‎ها از قوه‎ی تخیل بسیار زیادی برخوردارند. ممکن است برخی از تخیلات آن‎ها به شما هم منتقل شود.
4 – به سیرو سیاحت و اکتشاف بها بدهید. کارهای هیجان انگیز و شجاعانه بکنید. سری به موزه ها بزنید و از هنرهای زیبا دیدن کنید. برنامه ریزی کنید که به دور دنیا سفر کنید.
5 – سعی کنید آفرینندگی داشته باشید. کتاب آشپزی بخرید و آشپزی کنید. برای روز تولدتان،  هدیه‎ای بسازید یا سرگرمی و تفریح جدیدی را شروع کنید. در مجموعه دنیا را به مکان بهتری برای زندگی تبدیل کنید.

- به هنگام توصیف یک ماجرا، یا یک حکایت، از روش‎های مبالغه‎آمیز استفاده کنید:
از استعاره‎ها استفاده‎ی کنید. استفاده مبالغه‎آمیز از استعاره می‎‎تواند تولید خنده بکند.

- یک کتابخانه از مزاح‎ها و شوخی‎ها تهیه کنید:
از هرچیزی می‌توانید استفاده کنید؛ کتاب‎ها، نوارها، ویدیوها،اسباب‎بازی‎ها و حتا تفنگ‎های آب‎پاش. بخشی از اتاق یا منزلتان را به کتابخانه‎ای برای شوخی درمانی اختصاص دهید.می‎توانید دفترچه‎ای بخرید و درآن هر لطیفه‎ای را که به نظرتان جالب می‎رسد یادداشت کنید. سوای مطالب نوشتنی، می‎توانید از کارتون‎ها، نوشته‎های جالب، روزنامه‎ها، اشعار عاشقانه و عکس‎های مختلف استفاده نمایید.

- از انواع راه‌های خوش مشربی استفاده کنید:
لطیفه گفتن و بذله‎گویی، تنها یک اقدام برای داشتن مشرب خوش است، هر چند اولین مطلبی است که با شنیدن موضوع مشرب خوش به یاد آن می‎افتیم. اما مشرب خوش، تنها محدود به گفتن لطیفه نیست. هر چه دسترسی به انواع مطالب شوخ طبعانه بیشتر باشد، بهتر می‎توان از این ابزار برای مقابله با استرس استفاده نمود. از جمله سایر روش‎های رسیدن به مشرب خوش می‎توان به سینما، تئاتر، کتاب‎ها، موسیقی، تلویزیون و کمدی اشاره کرد. سعی کنید و گوش به زنگ باشید تا انواع اشکال شوخ طبعی را به زندگی‌تان راه دهید.

- به شبکه‎ی شوخ طبعی دسترسی داشته باشید:
بارها اتفاق می‎افتد که در جریان زندگی روزانه، روحیه‎تان را از دست می‎دهید. به این لحظات توجه داشته باشید. اغلب آن‎ها زودگذر هستند و می‎توانید فکری به حالشان بکنید. اما اگر افسردگی و احساس کسالت طولانی‎تر شد،‌ احتمالن لازم است که از افراد دیگر و کسانی که می‎توانند در این زمینه به شما کمک کنند، یاری بگیرید. همه‎ی ما، کسانی را می‎شناسیم که می‎توانند ما را بخندانند. حتی گاه، وقتی اسم این اشخاص را می‎‎شنویم و یا به زبان می‎آوریم، خنده‎مان می‎گیرد. از سوی دیگر تا حد امکان از معاشرت با اشخاص بدبین و بدخلق خودداری نمایید. مجبور نیستید با کشتی آن‎ها به اعماق دریاها بروید.

- بر عزت نفس خود بیافزایید:
خندیدن در شرایطی که عزت نفس پایین است، دشوار است. زمان‌‌هایی هست که همه‎ی ما خودمان را چاق، زشت، یا احمق و صفاتی از این قبیل ارزیابی می‎کنیم. در این مواقع به طور مسلم خندیدن و مزاح کردن دشوار می‎شود. در این‎جا بد نیست که به قانون اینشتین توجه کنید که همه چیز را نسبی می‎داند. حقایق را از افسانه‎ها جدا کنید. همه روزه به خودتان تأییدهای مثبت بدهید. خودتان را دوست بدارید و بر توان‎مندی‎های خود ارج بگذارید.

نظرات() 


viagra prix maroc
دوشنبه 20 خرداد 1398 03:22 ق.ظ

Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog. A great read. I'll definitely be back.
https://shavonnycum.wordpress.com/2015/07/02/do-hammer-toes-hurt
شنبه 14 مرداد 1396 06:26 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a article author for your site.
You have some really great posts and I feel I would be a good asset.

If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
Please send me an email if interested. Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:


مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox